Genel Müdürümüz Münir Ildırar'ın insaatnoktasi.com ile Röportajı - Taştezgah Skip to content

Genel Müdürümüz Münir Ildırar’ın insaatnoktasi.com ile Röportajı

“Mutfak Tezgahını Mermer Sektörünün Alt Sektörü Haline Getirip Sektörde Öncü Olduk”


Her şey nasıl başladı? Öncelikle firmanızı tanıtabilir misiniz?
2007 yılında kurduğumuz Artı Mermer markasıyla çalışmalarımıza başladık. Başlangıçta konularımız arasında tüm doğal taş uygulamaları yer alıyordu. Nedir bunlar? Zemin döşemeleri, duvar ve cephe kaplamaları, merdiven kaplamaları, mutfak tezgahları… 2007’den 2012’ye kadar tüm bu kollarda faaliyet gösterirken 2012 yılından itibaren mutfak tezgahını ayrı bir iş olarak ele almaya karar verdik. Tüm yatırım ve organizasyonumuzu buna göre düzenledik ve yalnızca mutfak tezgâhı üzerine çalışmaya başladık. Bu kararı almamızın en önemli sebebi mutfak tezgâhı uygulamalarının hassasiyetlerinin diğer kalemlerden fazla olması ve sektörde bu hassasiyetlerin karşılanmaması. Ayrıca bireysel kullanıcılar mutfak tezgahı ihtiyaçları olduğunda kimin kapısını çalacaklarını bilmiyorlar. Mermer atölyelerine mi gidecekler, mutfak mağazalarına mı gidecekler? Bu noktada çözüm olarak mutfak tezgahını bir sektör haline getirmeye karar verdik ve bu konuda Türkiye’de öncü olduk. Müşterilerine en kısa ve doğru yoldan ulaşmak ve ihtiyaçlarına en üst seviyede hizmet etmek amacıyla Taştezgah markasını kurduk. Satıştan ölçülendirmeye, üretimden montaja hatta satış sonrası hizmetlere bütün süreçlerimizi müşterilerimizin mutfak tezgahı ihtiyaçlarını en iyi şartlarda karşılamak üzere oluşturduk ve 2012 yılından beri de başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

Türkiye’nin En Nitelikli Projeleri Bodrum’da Yapılıyor


Firmanız İzmir’de kurulmuş, Bodrum’da faaliyete geçmeniz nasıl gerçekleşti?
Taştezgah deneyimini daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla ulusal çapta büyüme hedefimiz var. Bu anlamda ilk adımı Bodrum’da attık. Zaten yıllardır Bodrum’da yapılan en nitelikli projelerde yer alıyorduk, 2019 başında açtığımız şube ile de bireysel müşterilerimize de hizmet vermekteyiz.
İzmir’de kurulu bir firma olduğumuz için İzmir’de çok daha kuvvetliyiz ancak İstanbul, Çanakkale, Bursa, Konya şehirlerinde de aktif şekilde faaliyet gösteriyoruz. Bodrum’da da çok kuvvetliyiz orayı İzmir’den ayırmıyoruz. Hatta şu an Türkiye’nin en nitelikli projeleri Bodrum’da yapılıyor ve hemen hemen hepsine dahiliz. Artık inşaat firmaları da mutfak tezgahında doğru ve kaliteli bir ürün temin etmek istediklerinde bunu Taştezgah’ la başarabileceklerini biliyor.


Ürün yelpazenizden bahseder misiniz?
Genel itibariyle taş kapsamı içerisine giren ürünler. Sıralayacak olursak mermer ve granit gibi doğal taşlar, kuvars kompoze taşlar ve kullanımı günden güne artan porselen yapısındaki ürünler. Ancak hali hazırda en çok tercih edilen ürün kuvars kompoze taşlar.  %93 oranında kuvars minerali içeren, bağlayıcı, renk ve efekt verici maddelerle bir araya getirilen bir ürün. Mutfak tezgahında kullanımında doğal taşlara göre çok daha fazla avantaj içermekte. Neden? Çünkü mermer asitten çabuk etkilenir ve kolay leke tutar, granitler genellikle ağır metaller içerir ve pürüzsüz olmayan yapısıyla bakterilerin canlı kalmasına, yaşamasına sebebiyet verir. Kuvars kompoze taşlar ise sıvı emme oranının çok düşük olması sebebiyle kolay kolay leke tutmaz, ayrıca gözeneksiz yapısıyla bakterilerin yaşamasına izin vermez. Ayrıca trend olarak porselen ön planda. Her ne kadar dövizin hızlı artışıyla ivmesi yavaşlasa da kullanımı günden güne artmakta.


En çok tercih edilen ürününüz hangisi? Tercih edilme sebebi nedir avantajları ve dezavantajlarından bahseder misiniz?
Porselen türü ürünlerde Dekton ve Neolith markaları, kuvars kompoze taşlarda da Silestone, Çimstone, Belenco ve Coante markaları ile yoğun şekilde çalışmaktayız. Burada müşterilerimizin tercihlerini ön planda tutuyoruz. Tüm malzemeleri ve markaları müşterilerimize tanıtırız, avantajlarından ve dezavantajlarından bahsederiz, nihayetinde seçimi müşterilerimize bırakırız.

İşleyişiniz nasıl ilerliyor?
Öncelikle müşterilerimize malzemeler hakkında bilgi veriyoruz. Öncelikle malzemenin ne olacağına karar veriliyor. Ardından kendi içerisinde hangi marka ve markanın içerisinde hangi ürün olduğu seçiliyor. Sonrasında mutfak tezgâhı üretimi yapabilmemiz için mutfak mobilyası üretiminin ve montajının tamamlanması gerekiyor. Bu süreçleri takip ediyoruz. Yerinde aldığımız imalat ölçülerine göre de tezgâh hangi ürünle yapılacak ise plaka halinde tedarik ettiğimiz hammaddelerle mutfak tezgâhı imalatını gerçekleştirip montajını yapıyoruz.

En Önemli Adım Malzeme Seçimi


Tezgah malzemesi seçimi yaparken en önemli husus nedir?

İlk adım malzeme seçimi. Porselen mi kuvars mı yoksa doğal taş mı seçilmeli öncelikle ona karar vermeliyiz. Buna bakarken avantaj ve dezavantajlarına da dikkat edilmeli. Mutfak tezgahlarında kullanılacak en uygun malzeme hangisi derseniz porselen malzemeyi öneririm. Şöyle ki 300 °C dereceye kadar ısıya dayanıklı. Yani fırından aldığınız bir tepsiyi üzerine direkt koyabilirsiniz, ocaktan aldığınız bir tencereyi direkt üzerine koyabilirsiniz. Isıdan kesinlikle etkilenmez. Çizilmeye karşı son derece dayanıklı tahta kullanmadan dahi üzerinde bıçakla kesim yapabilirsiniz. İşin moda tarafını da eklersek porselen malzeme kesinlikle ön planda.  Her ne kadar bu ürünlerin fiyatları diğer malzemelerden yüksek olsa da biz müşterilerimize son derece uygun şartlarda sunuyoruz. Genelde proje bazlı toplu işler gerçekleştirdiğimiz için bireysel müşterilerimize de aynı fiyattan yararlanma imkânı sunuyoruz. İkinci olarak da kuvars kompoze taşları öneririm.

Yıllık üretim kapasitesiniz nedir?
Yıllık 50 bin metre mutfak tezgahı. Örneğin bir dairede beş metre tezgâh olduğunu düşünecek olursak on bin dairelik kapasiteye ulaşıyoruz.

Ne gibi projelerde ön plandasınız? Yaptığınız büyük projeleri örneklendirseniz hangilerinden bahsedersiniz?
Kaliteye önem veren, bir kerede en doğru işi yaptırmayı benimsemiş müşteri kesiminde ön plandayız. Tamamladığımız toplu işlere örnek verecek olursak İzmir’de Mistral Tower, Folkart Blu, Folkart Hills, Folkart Çeşme, Nayman Suites, Narova, Maviyaka, Varyant Plus, Nif Erbek; Bodrum’da Canyon Ranch Kaplankaya, Epique Island, Le Chic, Anthaven, Rebis, Iasos Exclusive, Vernus; İstanbul’da Orya Park, Axis Kağıthane; Bursa’da 1000 konutluk Bakgör City; Çanakkale’de Park O’live, Şehr-i Manzara en başta sayabileceğim projelerdir.
Firma faaliyetleri olarak yurtiçi çalışmalarınız dışında herhangi bir yurtdışı projesinde rol alıyor musunuz? İhracat yapılıyor mu?
Almanya ağırlıklı olmak üzere ihracat çalışmaları yapıyoruz. 2020 itibariyle Amerika’ya yönelik de çalışmalar içerisindeyiz. Avrupa’yı çok önemsiyoruz, ancak alternatif ve büyük bir pazar olması sebebi ile de Kuzey Amerika ülkeleriyle de ilgileniyoruz.


2019 yılı firmanız için nasıl geçti? İnşaat sektöründeki daralma sizi de etkiledi mi?
Muhakkak etkiledi. Zaten bu daralma 2016 yılından beri başlamıştı. Fakat biz yaygın olarak faaliyet gösteriyoruz. Sektörün daralacağını ön görerek bir taraftan önlemler almaya başlamıştık. Nedir bu önlemler? Perakende de yaygın olarak çalışmak ve ihracat. Öncesinde hazırlığımızı yaptığımız için çok yoğun etkilendiğimizi söyleyemem.

2020 yılından firma olarak beklentileriniz neler?
2019 yılı Bodrum şubemizin faaliyete geçtiği bir yıldı. Bizim için farklı ve yeni bir adımdı. Toplu işlerin yanı sıra perakende ve ihracata ağırlık verdiğimiz bir yıldı. Bu açıdan baktığımızda 2019 gayet olumlu geçti. 2020’den beklentimiz de ihracat ciromuzu arttırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Bodrum’da yaptığımız çalışmayı değerlendirerek iç pazarda da büyüme ile ilgili kararlarımızı vereceğimiz bir yıl olacak.

Kamusal alanda faaliyet gösteriyor musunuz? TOKİ vb. gibi projelerde yer alıyor musunuz?
Kamusal alanlardaki faaliyetlerde maliyet ön planda olduğu için işleyiş olarak firmamızın ürün yelpazesi bu tarz işlerde çok da uygun değil. Bu yüzden böyle bir hedefimiz ya da çalışmamız mevcut değil. Maliyet muhakkak önemli ancak tek unsurun maliyet olduğu projelerde biz yer alamıyoruz.

Haber: Ayşenur Ustaoğlu

Alıntıdır.

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

İlgili Haberler